Název originálu: Konec masopustu
Počet stran: 100
Série: -
Díl v sérii: -
Nakladatelství: Artur
Rok vydání v ČR: 2011
Oficiální anotace:
Tato básnická a dramatická hra na téma kolektivizace vesnice, která ohrožuje existenci starých hodnot života na venkově, popisuje těžký boj posledního soukromého rolníka, patří mezi významná díla české dramatiky minulého století, divadla ji s úspěchem uvádějí i dnes.
Moje hodnocení:
Divadelní hra, která není mezi čtenářským publikem příliš rozšířená, což je škoda.
Děj knihy se odehrává v 50. letech 20. století, což se na jednu stranu jeví jako nedávná minulost, ale v konceptu hry je právě toto období velice důležité. Zásadním tématem knihy je jak už název napovídá oslava konce masopustu ve vesnickém prostředí. Masopust jako takový, je ale spíše vedlejším motivem. Jde o vlastně jakousi metaforu: konec masopustu znamená konec osobního sektoru a znárodnění všeho. Kolektivizace na vesnici.
Hlavními postavami jsou maškary, které chodí po vsi. Jejich charakter je, dá se říci utlumen a schován pod masky, které představují. Je vidět patrný rozdíl mezi tím, jak se maškary chovají ve svých maskách a jak poté, když masky sundají.
Na to, že se jedná o drama, je v něm opravdu velké množství postav. V začátku čtení je těžké se zorientovala a je třeba stále přetáčet na začátek knihy, kde je seznam postav. Velice časté jsou také scénické poznámky a popisy, které zabírají dosti místa.
Z příběhu a chování postav sálá určitá nejistota. Všechny postavy si na něco hrají, nic pořádně neřeknou a čtenář si musí domýšlet, co mají v plánu. Celým dramatem prochází nepochopení záměrů postav. Často se také objevují kontrasty. Kontrast starého a nového pořádku, silného sedláka a předsedy družstva, který je bezpáteřní a chce se zalíbit novému režimu, vypočítavosti a slabého ducha.... a několik dalších.
Předtím, než jsem knihu začala číst, jsem vůbec netušila o její existenci. Autora jsem znala jen z doslechu, ale jeho dílo nikoliv. Teď po přečtení, jsem ale ráda, že se mi kniha dostala do rukou. Četba mi totiž rozhodně něco dala. Po lehkém pozačátečním zmatení, se velmi dobře četla.
Předtím, než jsem knihu začala číst, jsem vůbec netušila o její existenci. Autora jsem znala jen z doslechu, ale jeho dílo nikoliv. Teď po přečtení, jsem ale ráda, že se mi kniha dostala do rukou. Četba mi totiž rozhodně něco dala. Po lehkém pozačátečním zmatení, se velmi dobře četla.
Jsem na tom jako ty. O knize jsem neměla tušení. Topola znám, ale jeho dílo mě nikdy úplně nazaujalo. Každopádně z recenze mě téma poměrně zaujalo, ale zase mě odrazuje velké množství postav v souvislosti s malým rozsahem dramatu. Kdybych na Konec masopustu ale někde narazila, asi bych se do něj i pustila. :-)
OdpovědětVymazatSbíráš tuhle edici dramat? :-)
S postavami to není tak hrozné. Je jich víc, než je u většiny dramat obvyklé, ale dá se to. :)
VymazatEdici nesbírám, ale vzhledově se mi líbí moc. :)
Vôbec som knihu nepoznala, až kým som si neprečítala tvoj článok. Možno je to naozaj chyba, že je tak málo rozšírená. :)
OdpovědětVymazatTo mě nepřekvapuje. Zjišťuju, že knihu opravdu téměř nikdo nezná. :) Třeba se ke knize jednou dostaneš. :)
Vymazat