Recenze: Cesta za tebou za 80 dní

Autor: K. C. Dyer

Název originálu: Eighty Days to Elsewhere

Počet stran: 440

Série: ExLibris Adventure

Díl v sérii: #1

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání v ČR: 2021Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelskému domu Grada, přesněji pak nakladatelství Metafora!

 

Oficiální anotace:

Ramona Keen, které všichni říkají Romy, rodilá Newyorčanka odchovaná velkoměstem, sní o tom, že se zapíše ke studiu fotografie a že se jednou podívá do Paříže. Její sny ale zdaleka neodpovídají realitě všedních dnů. Namísto cestování a focení pracuje v pitoreskním knihkupectví svého strýce, kde se čaj pije po litrech a veškerá dobrodružství se odehrávají jen na stránkách knih z druhé ruky.

Když se v obchodě zjeví nový, zlý domácí se svým potměšilým synovcem v závěsu, Romyin poklidný život se začne hroutit jako domeček z karet. Vyhnout se výpovědi znamená přistoupit na trojnásobné nájemné, a to je něco, co si její strýc rozhodně nemůže dovolit. Jediné řešení je, že Romy získá dobře placenou práci, aby knihkupectví pomohla.

Po rychlém a dostatečně odstrašujícím pokusu o práci v obřím call centru sbírá Romy veškerou odvahu a uchází se o místo v agentuře ExLibris – exkluzivní cestovní kanceláři, která organizuje zájezdy na základě literárních příběhů. Romy připadne jeden z nejtěžších úkolů – připravit pro klienty itinerář dobrodružné výpravy podle klasické verneovky Cesta kolem světa za 80 dní.

Úkol je na hranici proveditelnosti, protože cestu musí osobně absolvovat přesně podle původní trasy Philease Fogga, nesmí použít letadla a na splnění úkolu má dokonce méně než původních 80 dnů. Pokud to zvládne, čeká ji pohádková finanční odměna a stálé zaměstnání.

Romy, která opustila NYC jen jednou v životě – v rámci školního výletu v osmé třídě, překoná svůj strach a vyrazí na cestu. Brzy zjistí, že má nečekaného soupeře – Dominic Madison, domnělý synovec domácího, který ohrožuje její i strýcovu budoucnost, usiluje o totéž. A má k tomu stejně dobrý důvod jako Romy.

Povede se Romy vyhrát závod a objet Zemi včas, aby zachránila knihkupectví? A co se stane, když zjistí, že člověk, který by měl být jejím úhlavním nepřítelem, ji nemístně přitahuje?

Moje hodnocení:

Kniha Cesta za tebou za 80 dní je další z řady 7lásek, kterou jsem si opět nemohla nechat ujít a dobře jsem udělala, protože je to po delší době naprosto špičková kniha.


Hlavní postavou je mladá žena Rommy, která žije se svými strýčky a pracuje v kouzelném malém knihkupectví. Od první chvíle nelze jinak, než si ji zamilovat díky jejímu optimistickému pohledu na svět, odhodlání, síle poprat se s nepřízní osudu a schopnosti nalézt řešení a pozitiva i v na první pohled bezvýchodné situaci. Mně osobně byla velmi sympatická, dokázala jsem pochopit její problémy a vžít se do její situace. Když se knihkupectví dostane do problémů, neváhá Rommy ani chvíli a rozhodne se ho zachránit za každou cenu. 

A právě v tomto momentu dostane kniha nový směr a stává se z ní něco neskutečně povedeného. A to díky nabídce vydat se na cestu kolem světa. V podstatě jde o takový retelling na Cestu kolem světa za 80 dní od Julese Verna. Rommy musí absolvovat jeho cestu bez použití komerčních letadel, aby byla cesta co možná nejautentičtější. Cesta samotná a všemožné peripetie, úskalí a komplikace jsou výborně popsány. Stejně tak jednotlivá místa, prostředí, krajina, památky i lidé. Z každé strany dýchá atmosféra dané destinace, kde se právě nacházíme. Člověk má pocit, jako by na místě skutečně byl. Autorka dokáže skvěle "přepínat" mezi prostředními a její popisy jsou opravdu věrné a autentické. U každé kapitoly nechybí instagramová vsuvka s popisem fotky, hastagy a počtem laiků, které se v průběhu cesty znatelně zvyšují. Což je podle mě super nápad. 

Druhým významným hrdinou je Dominic. Nejedná se o čistě hlavní postavu, ale v průběhu knihy zastává významné místo. Mně osobně se podle popisu nelíbil (respektive není to můj typ a nepřišel by mi atraktivní). Jako postava je ale rozhodně zajímavých osvěžením. Co se týče ostatních postav, ty jsou spíš vedlejší, popsané jen povrchně a dotvářející atmosféru. 

Od první strany je kniha velmi čtivá. Jistě za to z velké části může autorčin lehký, příjemně plynoucí styl psaní. A samozřejmě také originální téma, se kterým jsem se v knize ještě nesetkala. Do poslední chvíle je člověk napjatý a neví, jak všechno skončí. Opravdu není vůbec jasný výsledek, vše se během knihy několikrát obrátí, takže napětí do poslední minuty. 

Vyšší počet stran v tomhle případě není vůbec na škodu. Neměla jsem pocit, že bych narazila na nějaké vycpávkové, hluché místo. Vzhledem k tématu a destinacím, které je třeba navštívit, na to ani není čas. 

Edici 7lásky mám hodně ráda a nenechám si z ní utéct téměř žádnou novou knihu. Tuhle knihu řadím mezi několik úplně nejlepších z celé edice a budu ji jednoznačně doporučovat. Rozhodně stojí za přečtení. Pro mě se navíc stala východiskem z vleklé čtecí krize a následné řady průměrných knih. 

Obálka knihy, stejně jako celková grafická podoba zvenku i zevnitř, je jako vždycky skvělá. 

Menší info na závěr: na českých stránkách jsem nic takového neobjevila, ale na těch zahraničních jsem zjistila, že se jedná o novou sérii související s firmou ExLibris, která hraje v knize významnou úlohu. Doufám tedy, že se brzy dočkáme dalšího dílu. 

Knihu Cesta za tebou za 80 dní si můžete podrobněji prohlédnout a případně také zakoupit na webových stránkách nakladatelství.

2 komentáře:

  1. Naprosto s tebou souhlasím. Skvělá kniha, jedna z nejlepších z celé edice. :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý váš komentář.